A tartományok közül elsőként Calabria-t szeretném bemutatni, mivel ezt ismerem a legjobban és itt jártam a legtöbbször.
Calabria a csizma orra, érintetlen tengerparttal, 2000 méteres hegycsúcsokkal, hatalmas (60-70-80 ezer hektáros) nemzeti parkokkal és örökös napsütéssel. A terület földrajzi változatossága a terményekben, ezáltal a régió konyhájában is meglátszik. Jellegzetes ételei között tengeri herkentyűket és erdei gombát, de a mediterrán vidékre nem igazán jellemző kolbászféléket is megtalálhatunk.
Ráadásul a terület a történelem során a Római birodalom után – többek között – görög, bizánci és arab fennhatóság alatt is állt, ezek a hatások az étkezési szokásokban is nyomot hagytak.
A calabriai ételekre a markáns, fűszeres ízvilág a jellemző, csípős paprikájuk a magyar erőspaprikával is felveszi a versenyt. Legjelentősebb terménye a Tropea környékén termesztett lilahagyma, az olívabogyó és a belőle sajtolt olívaolaj. A napsütéses területeken hatalmas citrom, mandarin és narancsültetvények, míg a domboldalakon szőlőültetvények vannak.
Híresek a calabriai borok, a juhsajt és a szalámifélék.
Bár szinte mindenbe tesznek pirospaprikát, a szalámikba mégsem, hanem enyhébb ízű római köménnyel ízesítik. Így készül a mai fasírt is. A bab jellegzetessége pedig az, hogy régebben egy speciális cserépedényben nyílt lángon órákig főzték, de a fiatalabb generáció újragondolta az ételt, így ma már szinte kizárólag konzerv babot használnak.
Hozzávalók:
fehér babkonzerv (paradicsomos is lehet)
lilahagyma, zellerszár, paradicsom, paszírozott paradicsom (passata di pomodoro)
olaj, fokhagyma, bazsalikom, petrezselyem, oregano, pirospaprika
Elkészítése:
1, Kevés olajon megpirítom az apróra vágott (reszelt, darált) lilahagymát és zellerszárat, majd hozzáadom a konzerv babot és a kockára vágott paradicsomot. Ha a babkonzerv nem paradicsomos, akkor egy kevés paszírozott paradicsomot is hozzáöntök.
2, Fokhagymával, bazsalikommal, oreganoval és pirospaprikával ízesítem. Addig főzöm, amíg főzelék sűrűségű lesz. Tálaláskor megszórom apróra vágott petrezselyemmel.
Egytálételként önmagában is finom, de húsevőknek bármilyen sült hús vagy fasírt mellé köretnek is kitűnő.
Én most apró fasírtgolyókkal tálaltam. A fasírthoz a darált sertéshúst a szokásos módon tojással, kinyomkodott zsemlével, hagymával, sóval, borssal kevertem össze, egyetlen különbség, hogy pirospaprika helyett őrölt római köménnyel ízesítettem. Ettől különleges, kicsit ánizsra emlékeztető ízt kap, remekül illik a pikáns bab mellé.
Vacsorára pirítós kenyérre kenve is isteni!
Kommentek